Aparat na zęby

Różne rodzaje aparatów na zęby

Dodano 24.05.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Aparaty ortodontyczne mają na celu korygowanie różnorodnych wad zgryzu, takich jak m.in. szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy itp. Wykorzystywane są przede wszystkim do celów leczniczych, ale dodatkowo sprzyjają estetyce uśmiechu.

Obecnie pacjenci mogą wybierać spośród różnych rodzajów aparatów. Aparaty na zębyf występują nie tylko u dzieci, ale i dorosłych, którzy również mogą poddać się skutecznemu leczeniu ortodontycznemu. Dobór odpowiedniego rodzaju aparatu zależy od kilku czynników, przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta, jego preferencji, a także budżetu przeznaczonego na leczenie ortodontyczne.

Główne rodzaje aparatów na zęby

  • Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, ceramicznymi, kryształowymi.

Są to klasyczne aparaty na zęby. Mocowane są do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Zbudowane są z zamków, pierścieni lub tub oraz łuków (najczęściej metalowych, ale występują też powlekane teflonem lub silikonem). Aparaty metalowe wykonane są z tytanu lub stopu metali z niklem (lub bez w przypadku aparatów bezniklowych) i są najbardziej widoczne. Jeśli pacjentowi zależy na tym, aby aparat był mniej widoczny, może zdecydować się na aparat ceramiczny lub kryształowy. W przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych wymagane są regularne wizyty u ortodonty, średnio co 4-6 tygodni.

  • Aparaty lingwalne (językowe).

W wyglądzie są zbliżone do klasycznych aparatów ortodontycznych, jednakże w tym przypadku zamki znajdują się od wewnętrznej strony zębów. Aparat pozostaje więc całkowicie niewidoczny. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pacjent może mieć założony aparat lingwalny. Do przeciwwskazań zaliczamy m.in. zbyt niskie zęby, wąskie łuki, choroby przyzębia. Pacjenci również zwykle nieco dłużej przyzwyczajają się do aparatów językowych niż do klasycznych. Niekiedy mogą pojawiać się problemy z prawidłową wymową czy trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Są to przezroczyste nakładki na zęby wymieniane co 2 tygodnie. Sprawdzą się wyłącznie u pacjentów z drobnymi wadami zgryzu. Są jednak bardzo wygodne w noszeniu, można je wyjmować na czas spożywania posiłków czy mycia zębów, więc zdecydowanie łatwiej utrzymać w nich higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatów stałych. Do wad zaliczamy jednak nieco dłuższy czas leczenia.

  • Aparaty samoligaturujące.

To zdecydowanie najbardziej nowoczesny rodzaj aparatów na zęby i chociaż ich cena jest nieco wyższa niż np. aparatów klasycznych, to jednak coraz więcej pacjentów decyduje się właśnie na tę metodę korekcji. Aparaty samoligaturujące wyróżniają się specyficzną budową zamków, które zapewniają dobre efekty leczenia przy użyciu zdecydowanie mniejszej siły przy prostowaniu zębów. Dzięki temu noszenie aparatu jest dla pacjenta bardziej komfortowe, skrócony zostaje czas terapii, a wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są rzadsze (średnio co 8-12 tygodni). Co więcej, ten rodzaj aparatów umożliwia łatwe utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.


Logo