Rodzaje znieczuleń stosowane w stomatologii
Wizyta w gabinecie stomatologicznym często jest poprzedzona stresem i obawą. Boimy się przede wszystkim bólu, który — jak sądzimy — idzie w parze z dbałością o własne uzębienie. A jednak jest to błędne przekonanie. W dzisiejszych czasach możesz skorzystać ze znieczulenia przy każdym zabiegu stomatologicznym. Leczenie kanałowe, które często kojarzy się z największym bólem to już przeszłość. Dzięki znieczuleniu nie odczujesz, że cokolwiek dzieje się w Twojej jamie ustnej. A to zdecydowanie wpłynie na Twój komfort i samopoczucie w trakcie wizyty w klinice stomatologicznej.
Rodzaje znieczuleń w trakcie badania stomatologicznego
Gwarancję najlepszego efektu daje znieczulenie miejscowe. Wpływa na Twoje komórki nerwowe i blokuje odczuwanie bólu.
Rodzaje znieczuleń miejscowych w stomatologii:
- Znieczulenie nasiękowe — to najbardziej powszechny rodzaj znieczulenia. Wstrzykuje się raz lub kilkukrotnie środek przeciwbólowy w dziąsło, a konkretnie w miejsce obok leczonego zęba (pod nim lub nad nim). Przez to nerwy są zablokowane i nie odczuwa się bólu. Znieczulenie to zaczyna działać bardzo szybko i jego trwałość jest długa, zwykle znika kilka godzin po wizycie u dentysty. Przez ten czas będziesz słabiej czuć własny język, policzki i wargę. Ten rodzaj pozbycia się bólu sprawdzi się najlepiej przy leczeniu zębów górnych, dolnych siekaczy, ale również w trakcie chirurgii stomatologicznej.
- Znieczulenie powierzchniowe — to alternatywa dla poprzedniego sposobu. Jeżeli boisz się igieł i strzykawek (chociaż warto pamiętać, że przy znieczuleniu nasiękowym ukłucie trwa dosłownie chwilę) możesz poprosić o znieczulenie powierzchniowe. Stosuje się je za pomocą specjalnego żelu lub aerozolu na powierzchni śluzówki jamy ustnej. Te środki przenikają przez nabłonek i w taki sposób działają na nerwy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci, które szczególnie mogą stresować się zabiegiem dentystycznym. Dlatego nasz stomatolog dziecięcy sprawi, że usuwanie zębów mlecznych odbędzie się bez strachu. Jest to znieczulenie przeznaczone do zabiegów, gdzie ryzyko bólu jest mniejsze, dlatego czasem łączy się je ze znieczuleniem nasiękowym.
- Znieczulenie przewodowe — w tym przypadku znieczulenie aplikuje się bezpośrednio w nerw zębodołowy, co gwarantuje skuteczność. Różni się ono od reszty tym, że nie tylko nie będziesz czuł bólu, ale również zimna i ciepła. Wpływa na całą okolicę zęba, dlatego możesz odczuć odrętwienie języka i wargi. Ten rodzaj znieczulenia najczęściej stosowany jest do zablokowania nerwów podczas usuwania dolnych zębów bocznych.
Nasi dentyści zaproponują odpowiednie znieczulenie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Każda obawa o przykry ból zniknie. Dzięki zastosowaniu środków przeciwbólowych nie będziesz musiał się więcej zmagać z przykrymi dolegliwościami, a zdrowie Twojego uzębienia będzie w najlepszym stanie.