Jak przebiega leczenie metodą Clear Aligner?
Metoda Clear Aligner to nowoczesny sposób leczenia wad zgryzu, który daje świetnie efekty w przypadku stłoczeń zębów czy diastem. Leczenie wykorzystuje przezroczyste nakładki, których noszenie jest bezbolesne i komfortowe. Niewidoczny aparat znacznie poprawia samopoczucie pacjenta i najczęściej jest wybierany właśnie ze względu na walory estetyczne. Proces leczenia metodą Clear Aligner przebiega dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Sprawdźmy, jak wygląda w praktyce.
Metoda Clear Aligner krok po kroku
- Konsultacja z lekarzem i pogłębiona diagnostyka. Leczenie metodą Clear Aligner rozpoczyna się konsultacją lekarską. Lekarz ortodonta powinien posiadać licencję na system Clear Aligner i odbyte szkolenie z leczenia tą metodą. Ortodonta przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny oraz stwierdzi rodzaj i poziom zaawansowania wady zgryzu. Ocena wizualna wsparta jest zdjęciami cefalometrycznymi i pantomograficznymi. Pogłębiona diagnostyka jest niezbędna m.in. po to, aby stwierdzić brak przeciwwskazań do leczenia, ponieważ nie każdą wadę zgryzu można leczyć za pomocą alignerów. Proces diagnostyczny wspierany jest analizą cyfrową, na podstawie której lekarz przygotuje symulację wyników leczenia.
- Ustalenie planu leczenia i pobranie wycisków. Lekarz stomatolog pobierze następnie wyciski żuchwy i szczęki pacjenta, na których podstawie będzie można wyprodukować pierwszą partię nakładek. Wyciski przygotowuje się w postaci modelu gipsowego. Lekarz ustala precyzyjny plan leczenia z uwzględnieniem ilości etapów, kosztów i czasu trwania. Ilość etapów uzależniona jest od rodzaju wady zgryzu i każdorazowo ustalana indywidualnie. Podstawą do wykonania pierwszych szyn jest set-up łuku zębowego. Nakładki można wykonać w gabinecie lekarskim, jeżeli posiada on licencję na system Clear Aligner i specjalne urządzenie do termoformowania.
- Noszenie nakładek zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Jeden etap leczenia metodą Clear Aligner trwa 3 tygodnie. Pacjent otrzymuje zestaw trzech nakładek na jeden etap leczenia. Każdą nakładkę należy nosić 7 dni. W każdym tygodniu wykorzystuje się nakładkę o innej grubości. W pierwszym tygodniu trzeba nosić nakładę soft o grubości 0.5 mm, w drugim nakładkę medium o grubości 0.625 mm, a w trzecim nakładkę hard o grubości 0.75 mm. Nakładki trzeba nosić minimum 20 godzin dziennie. Należy je ściągać na czas przyjmowania posiłków oraz gorących i barwiących napojów, a także do mycia zębów. Warto przy tym cały czas pamiętać, że tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich będzie gwarantem osiągnięcia zamierzonych efektów leczenia. Z tego względu metoda jest dedykowana dla zdyscyplinowanych pacjentów.
- Wizyta kontrolna po każdym etapie, czyli co 3 tygodnie. Po trzech tygodniach trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną. Na wizycie kontrolnej lekarz oceni efekty dotychczasowego leczenia oraz pobierze wyciski do następnego kompletu nakładek. Komplet nakładek wykonywany jest w przeciągu 3-4 dni. Proces leczenia można dzięki korygować na każdym etapie w zależności od poczynionych postępów leczenia.
- Rozpoczęcie okresu retencji/stabilizacji zębów. Po zakończeniu okresu leczenia aktywnego następuje okres retencji, czyli stabilizacji zębów w nowej pozycji. W tym celu wykorzystuje się niewidoczne retainery. Etap retencji trwa dwa razy dłużej niż etap aktywnego leczenia i nie wolno go ignorować, ponieważ zaniedbania w tym zakresie będą skutkować powrotem zębów do nieprawidłowej pozycji. Okres retencji trwa minimum dwa lata, a z biegiem czasu długość okresu noszenia nakładek retencyjnych w ciągu dnia zmniejsza się. Po roku nakładki retencyjne można już zakładać tylko na noc.