implant

Uzupelnianie ubytków w uzębieniu. Sprawdzone metody

Dodano 02.04.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Ubytki w uzębieniu, wynikające z utraty zęba/zębów lub ich uszkodzenia, to dla wielu pacjentów przede wszystkim problem natury estetycznej. Trzeba pamiętać jednak o tym, że utrata nawet pojedynczego zęba to dla jamy ustnej poważny problem, który może skutkować m.in. rozchwianiem pozostałych zębów w łuku, pojawianiem się diastem, kłopotami z prawidłowym przeżuwaniem, bólami głowy itp. Dlatego wskazane jest, aby wszystkie ubytki i uszkodzenia, nawet pojedyncze, zostały odpowiednio uzupełnione.

W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody uzupełniania ubytków w uzębieniu.

Rodzaje uzupełnień stomatologicznych

  • Koronki. To bardzo często wybierane rozwiązanie w przypadku uszkodzeń zębów. Występują w formie specjalnych nakładek, które są wykonywane w pracowni protetycznej, a następnie nakładane przez lekarza stomatologa na odpowiednio przygotowanej powierzchni. W ten sposób można pozbyć się nieestetycznie wyglądających ubytków czy wypełnień. Koronki znajdują zastosowanie także w przypadku, gdy doszło do złamania lub ukruszenia zęba, ale pod warunkiem, że korzeń nie został naruszony. Jest to rozwiązanie trwałe i znacznie poprawiające estetykę uzębienia.

 

  • Licówki. Licówki to kolejna metoda, która wykorzystywana jest w celu poprawienia estetyki uśmiechu. Pozwalają na drobną korektę kształtu i położenia zębów, stosowane są również jako alternatywa dla wybielania. Sprawdzają się także w przypadku pęknięć, przebarwień czy też wyszczerbień. W naszym gabinecie stomatologii estetycznej wykonywane są licówki kompozytowe i porcelanowe.

 

  • Mosty protetyczne. Stosowane są w sytuacji, gdy doszło do utraty całego zęba (wraz z korzeniem). Most protetyczny to rodzaj protezy. Uzupełnieniem jest korona mocowana do sąsiednich zębów. Zakładane są w przypadku braku jednego lub kilku zębów znajdujących się obok siebie. Aby jednak możliwe było stabilne osadzenie mostu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie zdrowych zębów. Zwykle dentysta musi je zeszlifować, czasami wzmocnić lub nadać odpowiedni kształt.

 

  • Implanty. W porównaniu z innymi uzupełnieniami protetycznymi implanty najlepiej imitują naturalne zęby. To jeden z najskuteczniejszych i najbardziej estetycznych sposobów na odbudowę utraconych zębów. Implant jest zintegrowany i trwale zespolony z kością. Swoim wyglądem przypomina śrubę, która wykonana jest z tytanu. Przymocowane są do niego łączniki i korony, które kolorem i kształtem są idealnie dopasowane do zdrowych zębów. Dzięki temu implanty umożliwiają zarówno zachowanie pierwotnej funkcji uzębienia, jak i poprawę jego wyglądu w niesamowicie naturalny sposób.

 

  • Protezy ruchome. Jest to szeroka grupa uzupełnień braków w uzębieniu. Wykonywane są z różnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że współcześnie wykonywane protezy zębowe w niczym nie przypominają “sztucznych szczęk” sprzed kilkunastu lat. Obecnie zapewniamy protezy naprawdę estetyczne, solidne i zapewniające pełną funkcjonalność jamie ustnej.

 

 

 

 


Logo