Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe u większości pacjentów wywołuje spory niepokój. Obawiają się bólu, powikłań i długiego, nieprzyjemnego zabiegu. Tymczasem po pierwsze w wielu przypadkach jest to jedyny sposób, aby wyleczyć zęba i uniknąć jego ekstrakcji. Po drugie obecnie zabiegi tego rodzaju nie są ani bolesne, ani długotrwałe, a ryzyko ewentualnych powikłań jest bardzo niewielkie. Stomatolog najczęściej podejmuje decyzje o leczeniu endodontycznym w sytuacji, gdy wszystkie inne metody zawiodły. Warto się mu poddać, gdy tylko zachodzi konieczność, gdyż w ten sposób możemy uniknąć braków w uzębieniu.
Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Najczęściej ma to miejsce w wyniku zaniedbanej lub nieodpowiednio leczonej próchnicy oraz w przypadku niektórych urazów zębów.
Zmiany próchnicze, które nie zostały wyleczone w odpowiednim momencie, mogą wnikać w głębokie warstwy zęba – od zębiny aż do miazgi. Namnażające się bakterie prowadzą do stanów zapalnych, które objawiają się bardzo zimnym bólem. Podjęcie leczenia jest niezbędne, ponieważ zapalenie miazgi może doprowadzić do martwicy, a w skrajnych przypadkach może wystąpić nawet zgorzel zęba. Bakterie będą sukcesywnie niszczyć zęba, przedostając się przez kość i okostną aż do tkanek miękkich. Zapalenie okostnej prowadzi do powstawania ropnia podśluzówkowego, co objawia się opuchlizną wokół zęba oraz bardzo mocnym bólem.
Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa)
Kiedyś leczenie kanałowe rzeczywiście wiązało się z pewnym dyskomfortem, a nawet bólem. Obecnie jednak stomatolodzy dysponują nowoczesnymi metodami, które nie tylko usprawniają ich pracę, ale również zapewniają odpowiedni komfort pacjentom. Doskonałym tego przykładem jest endodoncja mikroskopowa, czyli leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem. Zabiegi z zastosowaniem mikroskopu umożliwiają precyzyjne i bardzo staranne wykonywanie wszystkich czynności. Wszystko odbywa się niemal bezboleśnie, zabieg przebiega szybko i najczęściej leczenie ogranicza się do jednej wizyty w gabinecie. Ryzyko powikłań jest w tym przypadku ograniczone do minimum.